Randevu       Al
  Instagram
loading content..
client

Estetik Diş Hekimliği ve Gülüş Tasarımı

Estetik diş hekimliği; dişlerdeki temel problemleri tedavi etmenin yanı sıra dişlerin ağız içindeki pozisyonlarını, büyüklüklerini, birbirleri ile ve dudaklar, diş etleri gibi diğer yapılarla olan ilişkileri değerlendiren ve gülümseme kalitesinin iyileşmesini sağlayan diş hekimliği alanıdır.
Estetik diş hekimliği denilince akla gelen ilk kavramlardan biri ''gülüş tasarımı''dır. Gülüş tasarımı; çeşitli nedenlerle estetik açıdan görünümü bozulan dişler ve diş etlerinin hastaların yüz şekilleri ve gereksinimleri de göz önünde bulundurularak olabildiğince doğal ve güzel bir görünüme kavuşturulması işlemidir.
“Canlı, enerjik ve daha çekici bir gülüşe sahip olabileceğiniz estetik gülüş tasarımı ile farkınızı ortaya koyabileceğinizi unutmayın!”
Multidisipliner bir yaklaşım olan gülüş tasarımı, birçok işlemin bir arada uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir ve sadece bir seansta bitirilebilecek kadar basit bir işlem değildir. Bunun nedeni ise bütünsel ve genellikle tüm uzmanlık alanlarına temas eden bir yaklaşımın benimsenmesinin gerekliliğidir. Gülüş tasarımını alışılagelmiş porselen kaplama, ortodontik tedavi gibi diğer estetik yaklaşımlardan ayıran en önemli şey sadece dişlerin değerlendirilmemesi, aynı zamanda dudak ve diş etleri gibi diğer faktörlerin de hesaba katılarak, hasta hem normal pozisyondayken hem konuşurken hem de gülerken, fonksiyondan ödün vermeden en doğal ve en iyi görünümün elde edilmesidir.

Gülüş tasarımı hangi işlemleri içerir?

Ağızda yer alan her bir dişin kendine özel bir morfolojisi, boyutu, pozisyonu, açısı ve rengi bulunur. Hastaların estetik gereksinimleri de birbirinden farklı olacağından yapılacak olan işlemler kişiye özel olarak belirlenmektedir. Bu işlemler belirlenirken hastanın; yüz hatları, cinsiyeti, yaşı ve beklentileri gibi faktörler dikkate alınmakta; hastanın sahip olmak istediği görüntü de değerlendirilmektedir.
Gülüş tasarımı uygulamalarının ilk aşaması kapsamlı bir muayene ile başlar. Bu muayene seansında Denturla’da rutin olarak alınan yüz ve ağız içi fotoğrafların yanı sıra konvansiyonel ve dijital sistemlerle ağız içi ölçüler alınır. Fotoğraflar ve alınan ölçülerle birlikte oluşturulan modeller sayesinde görünüşünüzü hem maket üzerinde hem de bilgisayar programı aracılığı ile görebilecek ve tedaviler bittikten sonra nasıl bir görünüm elde edileceğinize dair tahminleriniz oluşabilecektir.

“Tamamen dijital iş akışı ile yürütülen bu süreçteki en önemli nokta hastanın tedavinin bir parçası haline gelebilmesidir.“

İstenilen değişikliklerin kolaylıkla yapılmasının ardından arzu edilen gülüşün elde edilebilmesi için tedavi planlaması yapılmaktadır. Tedavi planı; gerekliliğine göre ortodontik tedavi ve diş eti düzenlemelerini içerebileceği gibi diş eksikliklerinin bulunduğu durumlarda planlanan implant işlemleri ve gerekli görülen diğer cerrahi uygulamaları da kapsayabilir. Bu aşamadan sonra dişlerde var olan görsel ve biçimsel bozukluklar kimi zaman estetik diş dolguları aracılığıyla giderilir. Bu yöntemin yeterli gelmediği durumlarda porselen lamine ve kaplamalar ile zirkonyum kaplamalar devreye girer. Yapılan provalarda hastanın tekrar fikirleri alınarak her zaman birtakım değişikliklere gidilebilir. Kimi zaman gülüş tasarımı sırasında gülüşün daha ön plana çıkarılması için botulinum toksin uygulamaları da yapılabilmektedir.

“Estetik gülüş tasarımı, en uzun ömürlü estetik tedavi yöntemlerinden biridir ve bu tedavinin en güzel yönlerinden biri de ağrısız bir süreç olmasıdır.”