Randevu       Al
  Instagram
loading content..
client

Diş Eti hastalıkları ve Cerrahileri

Diş eti hastalıklarını ve Cerrahilerini ilgilendiren diş hekimliği uzmanlık dalı, peridontoloji olarak adlandırılmaktadır. Periodontoloji konusunda uzmanlaşmış diş hekimleri periodontist veya periodontolog olarak adlandırılmaktadır. Periodontologlar 5 senelik diş hekimliği eğitimini tamamladıktan sonra en az 3 sene boyunca diş eti ve dişi çevreleyen dokular üzerine uzmanlık eğitimini tamamlamış uzman diş hekimleridir.
Sağlıklı dişeti, portakal kabuğu gibi hafif pürüzlü, diş ile olan sınırı düzgün bir hat halinde ve pembe renkli bir görünümdedir. Sağlıklı diş eti fırçalarken veya yemek yerken kanamaz.
Periodontal hastalıklar dişeti iltihabı (gingivitis) ile başlar. Yani, gingivitis periodontal hastalığın erken dönemidir. Bu dönemde dişetleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür. Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Tedavi edilmezse hastalık periodontitise ilerleyerek dişeti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde de geri dönüşümsüz hasar oluşturabilir.
Periodontitis, periodontal hastalıkların daha ilerlemiş bir safhasıdır. Dişleri destekleyen dokularla birlikte alveol kemiğinde hasar oluşur. Diş-dişeti arasında “periodontal cep” varlığı enfeksiyonun yerleşimini ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar, hatta çekime gidebilir.

Diş Eti Hastalığının Belirtileri

• Kanama,
• Dişetinde şişme ve kızarma,
• Dişetinde çekilme ve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet,
• Dişeti kenarlarında veya dişler arasında, diş taşlarına bağlı olarak görülen siyah alanlar,
• Diş ile dişeti arasından gelen iltihap,
• Dişlerde görülen sallanmalar, uzamalar, dişlerin yer değiştirmesi,
• Ağızda kötü koku ve tat.

Diş Eti Estetiği

Gülüş estetiğini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden önemli bir tanesi pembe estetik olarak da bilinen diş eti estetiğidir. Gülüş esnasında fazla diş eti görünümü (gummy smile), düzensiz diş eti seviyeleri vb. gülüş estetiğini bozabilecek her türlü diş eti problemlerinin tedavisi de periodontolojinin alanına girmektedir.
Denturla’da diş eti ve diş çevre dokularını ilgilendiren tüm tedaviler güncel teknolojik cihazlar eşliğinde uzman hekimler olan peridontologlar tarafından yapılmaktadır