Randevu       Al
  Instagram
loading content..
client

Dijital Görüntüleme ve Röntgen

Radyoloji alanında sıklıkla tercih edilen, X ışınları aracılığıyla vücudun belirli bölgelerinin görüntülenmesi yöntemi röntgen nedir sorusunun yanıtıdır. Röntgen yüzyıla yakın süredir tıbbi görüntüleme amacıyla kullanılmakta olup; yüzyıl içerisindeki gelişmeler temel prensibi değiştirmemekle birlikte görüntü kalitesinin artmasına yardımcı olmuştur. Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler sayesinde röntgen dijitalleştirerek yeni görüntüleme yöntemleri elde edilmiştir. Modern teknoloji ile yeni geliştirlen cihazların en önemli avantajları arasında ise çok daha az radyasyonla en iyi sonucun alınmasını sağlaması sayılabilmektedir.
Günümüz diş hekimliğinde hastalık ortaya çıkmadan önlemek yada erken teşhis koymak ve sorun ileri aşamalara gitmeden tedavi edebilmek için rutin olarak her hastadan çeşitli görüntüleme yöntemleri ile röntgen almak neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Dental yapıların görüntülemesinde günümüz teknolojisi giderek daha fazla seçeneği beraberinde getirmektedir. Gelişen teknolojiden faydalanmak tedavilerden alınan sonuçlarında daha iyi olmasını sağlamaktadır. Bu amaçla geliştirilen tek bir filmde diş, çene kemikleri ve çene kemiklerindeki patolojik oluşumların görüntülenmesini sağlayan panoramik röntgen uygulaması; diş tedavilerinde etkili sonuç alınabilmesi için kullanılan önemli uygulama yöntemlerinden biridir. Panaromik röntgen oldukça başarılı bir şekilde alt ve üst çeneyi gösteren bir film türüdür. En önemli özelliği gözle görülmeyen tüm detayları hekimin önüne sermesi ve doğru teşhis ve tedaviye yardımcı olmasıdır. Ayrıca var olan veya şüphenilen kist, tümör, gömülü diş, çürük vs. varsa ya da implant gibi bir cerrahi işlem planlanıyor ve kemik miktarı görülmek isteniyorsa panoramik röntgen almak gerekmektedir. Ayrıca cerrahi işlemler öncesinde alt çene sinirinin geçtiği alanın belirlenmesi için de bu röntgene ihtiyaç vardır. Panoramik röntgen, ağzını açarken zorlanan hastalarda da görüntü almayı mümkün kılan avantajlı görüntüleme yöntemi olmasının yanı sıra diğer birçok yöntemde alınamayan ayrıntılar da bu şekilde gözlemlenebilmektedir.
Denturla’da dünyada kabul edilen cihazlardan biri olan Orthophos XG3 (Dentsply Sirona) sistemi kullanılmaktadır. Böylece panoramik röntgen filmleri klinik bünyemizde çekilmektedir, hastalarımızın başka görüntüleme merkezlerine yönlendirilmelerine ihtiyaç bulunmamaktadır.